نامزدهای انتخاباتی تخلفات را به صفر برسانند/فعال شدن ستادهای پیشگیری از جرم در دادستانی
دادستان کل کشور:

نامزدهای انتخاباتی تخلفات را به صفر برسانند/فعال شدن ستادهای پیشگیری از جرم در دادستانی

تاریخ خبر: 09 آذر 1398   ساعت خبر: 15:59:05

به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری، دادستان کل کشور در حاشیه همایش بسیج حقوقدانان و بایسته‌های تمدن اسلامی در جمع خبرنگاران حاضر شده و در پاسخ به سوالی درخصوص اغتشاشات اخیر اظهار کرد: در رابطه با ارائه آمار مربوط به بازداشتی‌ها به لحاظ اینکه از روز اول تاکنون متغیر بوده است، آمار دقیق نیست. البته در اولین فرصت تلاش ما بر این بود که آن‌هایی که تخلفات جزئی داشتند و یا احیانا ممکن بود در صحنه دستگیر شده باشند، با همه توانی که در نیرو‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی و قضایی داشتیم هر چه زودتر آزاد شوند.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: تاکنون تعداد بسیاری از این افراد آزاد شدند و آن‌هایی هم که بازداشت  هستند کسانی هستند که در صحنه جرم دستگیر شده اند همراه با دلایل و مدارک بوده که کار‌های تحقیقاتی و بازجویی از آن‌ها ادامه دارد و امیدواریم که در اولین فرصت رسیدگی شود.

وی در خصوص آماری که از سوی برخی از رسانه‌های خارجی در مورد تعداد افراد بازداشت شده و کشته شده در اغتشاشات اخیر مطرح شده بود، گفت: افرادی که خارج از کشور هستند هیچگونه دسترسی به اطلاعات و آمار ندارند و آمار‌های مختلفی می‌دهند که هیچ یک از آن‌ها اعتبار ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در خصوص آماری که از سوی یکی از نمایندگان مجلس در مورد تعداد بازداشتی‌های حوادث اخیر اعلام شده است نیز اظهار کرد: من نه تنها این آمارها را تایید نمی‌کنم بلکه عرض می‌کنم که هیچ مقامی مجاز نیست که بدون داشتن اطلاعات دقیق آماری دهد؛ در خبر‌ها و گزارشات دیدم که برخی آمار‌هایی را داده بودند گه باید از آن‌ها پرسید منبع این آمار و اطلاعات از کجاست؟ لذا ما این اعداد و آمار را تایید نمی‌کنیم.

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی در خصوص اقدامات قوه قضاییه در زمینه بررسی صلاحیت کاندیدا‌های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بررسی صلاحیت بر عهده قوه قضاییه نیست؛ بلکه بر عهده شورای محترم نگهبان در چارچوب مقررات و قوانین است و آنچه که بر عهده قوه قضاییه است این است که نسبت به استعلاماتی که می‌شود، بررسی‌های لازم را انجام داده و پاسخ دهد. آنچه که بر عهده دادستانی کل و دادستان‌های سراسر کشور است این است که برای جلوگیری از هر گونه تخلفی تلاش کنند؛ چرا که یکی از وظایف قوه قضاییه پیشگیری است.

وی در پایان عنوان کرد: در همه استان‌ها ستاد‌های پیشگیری از وقوع جرم و تخلفات انتخاباتی فعال شده و فردا(یکشنبه) نیز انشالله رسما و همزمان با شروع ثبت نام کاندیدها کار خود را آغاز می‌کنیم و امیدواریم با بصیرتی که مردم عزیز، نامزد‌ها و کسانی که ثبت نام می‌کنند دارند، سعی کنند که تخلفات را به حداقل و بلکه به صفر برسانند.
 
انتهای پیام/

نشانی مطلب در سایت دادستانی کل کشور:
http://dadsetani.ir/?page=news&id=1004کلیه حقوق برای دادستانی کل کشور محفوظ است