حقوقدانان کشورهای غربی به حال تضادهای حقوق بشری دولت هایشان فکر اساسی کنند
دادستان کل کشور در دیدار معاون شورای حکومت ایتالیا:

حقوقدانان کشورهای غربی به حال تضادهای حقوق بشری دولت هایشان فکر اساسی کنند

تاریخ خبر: 28 آذر 1395   ساعت خبر: 17:52:04

دادستان کل کشور خواستار افزایش انجام گفتگوهای حقوقی و قضایی میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای بی طرف اروپایی بویژه در مسایل مربوط به حقوق بشر و تروریسم شد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل ادعاهای حقوقی و قضایی برخی کشورهای غربی حرف های زیادی برای گفتن دارد و آماده انجام گفتگو با کشورهای بی طرف غربی و اروپایی در این زمینه است.
به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور عصر امروز در دیدار معاون شورای عالی حکومتی ایتالیا با ابراز خرسندی از سفر این هیات ایتالیایی به تهران و تاکید بر اینکه ایتالیا از جمله کشورهای اروپایی است که همواره سیاست های معتدلی را پیش گرفته است  افزایش مناسبات حقوقی و قضایی دو کشور را مکمل روابط سیاسی و اقتصادی توصیف کرد و گفت:امیدواریم شاهد افزایش سطح مراودات و مذاکرات حقوقی و قضایی با ایتالیا باشیم.
منتظری با تاکید بر آمادگی قوه قضاییه جمهموری اسلامی ایران در افزایش سطح روابط حقوقی و قضایی با ایتالیا و سایر کشورهای بی طرف اروپایی و غربی تصریح کرد:ما آمادگی داریم که مبانی حقوقی و قضایی در زمینه هایی مانند حقوق بشر را در محیطی علمی و مبتنی بر پرسش و پاسخ های دوطرفه با کشورهای بی طرف غربی دنبال کنیم.
وی افزود:یکی از پرسش های ما این است که چرا برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس و فرانسه به دنبال این هستند که مبانی حقوق بشری مورد قبول خود را به سایر کشورها تحمیل کنند و چرا آنچه را آنها در این باره تشخیص می دهند سایر کشورها باید بپذیرند.
دادستان کل کشور تاکید کرد:اگر در جمهوری اسلامی ایران فردی که مرتکب جنایت تروریستی شده طبق موازین قانونی ایران محاکمه و مجازات شود چرا برخی کشورهای غربی  کشور ما را به عنوان  کشوری ضد حقوق بشر معرفی و محکوم می کنند اما در مقابل جنایت ها علیه افراد بی گناه در سوریه و یمن و از سوی نیروهای تکفیری و داعش ساکتند و سخنی مغایر با این جنایت ها به زبان نمی آورند.
منتظری با طرح این پرسش که آیا مردم مظلوم سوریه و یمن ومردم دیگر کشورهای بی دفاع  حقوق بشر ندارند گفت:امیدوارم حقوقدانان کشورهای غربی به حال برداشت های متضاد و متناقض حقوق بشری برخی دولت های غربی فکری اساسی کنند.
دادستان کل کشور خواستار تشکیل کمیته های مشترک گفتگو و تبادل نظر با ایتالیا در زمینه مبانی و مباحث حقوقی و قضایی شد و بر لزوم افزایش مراودات و گفتگوهای حقوقی میان کشورهای مستقل و بی طرف تا حصول نتیجه عملی در قبال مباحث حقوقی و قضایی تاکید کرد.
منتظری در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح ساختار قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران "استقلال قوه قضاییه" از قوه مجریه را ویژگی مهم و بارز ساختار قضایی کشورمان دانست و این موضوع را عامل مهمی در انجام مناسب وظایف قانونی برشمرد.
معاون شورای عالی حکومتی ایتالیا نیز در این دیدار بر گسترش سطح روابط حقوقی و قضایی دو کشور تاکید کرد و با اشاره به گسترش مناسب روابط ایران و ایتالیا در بخش های مختلف گفت:سفر ما به ایران در مرحله نوینی از تاریخ روابط دو کشور انجام شده و گامی در جهت افزایش هر چه بیشتر سطح روابط دو کشور است.
فلیپو پاترونی گریفی با تاکید بر اینکه "اعتقاد عمیق دارم که باید گفتمان میان موسسات حقوقی دو کشور افزایش یابد"گفت:افزایش مراودات و گفتگوها میان نهادهای حقوقی در سطح بین الملل می تواند تاثیر موثری بر ترغیب سیاست مداران به دستیابی به گفتمان مشترک و اجماع جهانی در محکومیت جنایت های ضد بشری شود
این مقام ایتالیایی گفتگوهای حقوقی میان دو کشور ایران و ایتالیا در سالهای اخیر را که از طریق ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و طرف های ایتالیایی انجام شده موثر و الگویی قابل تعمیم به دیگر کشورها در سطح اتحادیه اروپا اعلام کرد.

انتهای پیام.


نشانی مطلب در سایت دادستانی کل کشور:
http://dadsetani.ir/?page=news&id=123کلیه حقوق برای دادستانی کل کشور محفوظ است