تشکیل 236 پرونده تخلفات انتخاباتی/ مجموع تخلفات نگران کننده و زیاد نیست/ برگزاری 336 جلسه ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی در استان‌ها
دادستان کل کشور خبر داد

تشکیل 236 پرونده تخلفات انتخاباتی/ مجموع تخلفات نگران کننده و زیاد نیست/ برگزاری 336 جلسه ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی در استان‌ها

تاریخ خبر: 19 ارديبهشت 1396   ساعت خبر: 16:35:33


 

به گزارش  روابط عمومی دادستانی کل کشور، حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خبر 21 با استناد به ماده 33 قانون انتخابات، به مصادیق مهم تخلفات انتخاباتی اشاره کرد و خرید و فروش رای، تقلب و تزوير در اوراق تعرفه يا برگ رأی، تهدید و تطمیع در امر انتخابات، رای با شناسنامه جعلی یا شناسنامه دیگران، بیش از یکبار رای دادن، اخلال در امر انتخابات، تقلب در رای گیری و شمارش آرا، رای دادن با شناسنامه فرد غایب و توهین و اهانت را به عنوان مصادیق تخلفات انتخاباتی نام برد.
وی گفت: تا یکشنبه هفته جاری در سراسر کشور حدود 236 فقره پرونده شکایت به دادسرا ارجاع شده که از این 236 فقره، 27 فقره از طریق وزارت کشور و مابقی از طریق ستادهای کاندیداهای انتخاباتی بوده است.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری با بیان اینکه معمولا بعضی از مواردی که قابل تعقیب است مستلزم تقدیم شکایت از طرف کسانی است که مورد اهانت قرار می‌گیرند و اگر شکایت نکنند دادسرا رسیدگی نمی‌کند، ادامه داد: یکسری موارد هم هست که تخلفات انتخاباتی به شمار می‌رود و مستلزم رسیدگی است.
رئیس ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی افزود:  در این دسته از تخلفات مقامات اجرایی یا قضایی چنانچه پی ببرند موضوع را تعقیب کرده و به دادسرا ارجاع می‌دهند و دادسرا نیز مکلف به رسیدگی است.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری در رابطه با مرجع صالح رسیدگی به تخلفات انتخاباتی ادامه داد: اگر چنانچه جرمی واقع شود که در صلاحیت آن حوزه قضایی باشد باید در همان حوزه قضایی رسیدگی شود، منتهی طبق قانون بعضی از تخلفات و جرائم اشخاص است که در تهران و یا مرکز استان رسیدگی می‌شود و آن دسته از تخلفات که در تهران به موجب قانون رسیدگی می‌شود جرائم انتخاباتی استانداران و یا فرمانداران مراکز استان‌ها است و جرائم و تخلفات فرمانداران شهرستان‌ها در حوزه صلاحیت دادسرای مرکز همان استان است و حسب مورد باید به آن مراجع صالحه ارجاع شود.
وی خاطرنشان کرد: شکایاتی هم از سراسر کشور به تعداد اندکی از استانداران و فرمانداران مراکز استان‌هابه دادسرای تهران ارجاع شده است.
دادستان کل کشور یادآور شد: همچنین شکایاتی از فرمانداران شهرستان‌ها به مراکز استان‌ها ارجاع شده که حسب مورد در همان مرکز استان رسیدگی می‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری در پاسخ به این سئوال که آیا تخلف یا پرونده عمده‌ای تا الان مطرح شده که قابل ملاحظه باشد و در روند انتخابات تاثیر بگذارد، گفت: خوشبختانه با اقدامات پیشگیرانه‌ای که در قوه قضائیه، وزرات کشور و از سوی سایر دست اندرکان صورت گرفته تا این مرحله شاهد تخلفات زیادی نبوده‌ایم و در مقایسه با انتخابات گذشته با کاهش ورودی و شکایت مواجه شدیم.
دادستان کل کشور اظهار کرد: در ستاد مرکزی پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی 4 جلسه، در استان‌ها 336 جلسه با 757 مصوبه و در شهرستان‌ها 367 جلسه با 1768 مصوبه داشته‌ایم که این اقدامات پیشگیرانه در مرکز استان‌ها و شهرستان‌ها جواب داده و از بسیاری از تخلفات پیشگیری شده است.
عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در مجموع تخلفات نگران کننده و زیاد نیست، گفت: تاکنون تخلفات حوزه‌ای، ستادی و مسائلی بوده که یا با تذکر حل شده و یا بخشی به دادسرا ارجاع شده است.
انتهای پیام/


نشانی مطلب در سایت دادستانی کل کشور:
http://dadsetani.ir/?page=news&id=230کلیه حقوق برای دادستانی کل کشور محفوظ است