افزایش 40 درصدی مصرف دخانیات در کشور/ زیبنده نیست که صادر کننده سیگار شویم
معاون وزیر بهداشت در جلسه مشترک با معاون دادستانی کل کشور اعلام کرد:

افزایش 40 درصدی مصرف دخانیات در کشور/ زیبنده نیست که صادر کننده سیگار شویم

تاریخ خبر: 04 مهر 1396   ساعت خبر: 12:14:30

معاون بهداشت وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی از افزایش گرایش به مصرف قلیان و کاهش سن مصرف به ویژه در میان دختران و زنان خبر داد و گفت:با مصرف افزایشی قلیان در سطح جامعه و در میان زنان و دختران شاهد افزایش بیماری های مزمن تنفسی و کاهش وزن نوزدان متولد شده از مادران قلیانی هستیم.
به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور،دکتر علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در جلسه مشترک با حضور معاون دادستان کل کشور و نمایندگان وزارتخانه ها و سازمان های متولی اجرای قانون مرتبط با منع فروش و عرضه دخانیات در اماکن عمومی با ارائه گزارشی آماری از آخرین وضعیت مصرف سیگار و قلیان در کشور و هشدار نسبت به افزایش گرایش به مصرف قلیان و سیگار  گفت:با افزایش های خیلی بدی در زمینه گرایش به استفاده از قلیان و دخانیات مواجه هستیم و روند رو به رشد بیماری های تنفسی و کاهش وزن نوزادان متولد شده از مادران مصرف کننده دخانیات را شاهدیم.
دکتر رییسی گفت:طبق بررسی های به عمل آمده در فاصله سال های 85 تا 90 شاهد افزایش 40 درصدی مصرف دخانیات به ویژه قلیان بوده ایم که در این میان مصرف قلیان در بین دختران جوان و حتی نوجوان از 
9دهم درصد به بیش از دو درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه مصرف هر قلیان معادل کشیدن 100 نخ سیگار است گفت: سرطان زا بودن تنباکوهای معطر شیمیایی کاملا اثبات شده است.
معاون وزیر بهداشت افزود:سالانه 55 هزار مرگ در کشور بر اثر مصرف دخانیات اتفاق می افتد.
رییسی در ادامه به موضوع تولید سیگار در کشور اشاره کرد و با اعلام اینکه سالانه 55 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود گفت:در حال حاضر 98 مییلیارد نخ سیگار در کشور سالانه تولید می شود که اضافه مصرف آن صادر می شود و  گویا مطابق برنامه ها قرار است به 120 میلیارد نخ  برسد که  اصلا زیبنده نظام نیست.
معاون وزیر بهداشت تاکید کرد:
زمان دسترسی به سیگار و خرید آن در حال حاضر کمتر از پنج دقیقه است که باید تدبیر بشود تا سیگار در معرض دید نباشد و به ویژه فروش سیگار به صورت نخی ممنوع شود.
 


نشانی مطلب در سایت دادستانی کل کشور:
http://dadsetani.ir/?page=news&id=415کلیه حقوق برای دادستانی کل کشور محفوظ است