توسعه ارتباطات قضایی، لازمه تقویت روابط سیاسی و اقتصادی است/ یک محکوم عمانی در ایران مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گرفت/ اعلام امادگی دادستانی کل برای انتقال محکومان
دادستان کل کشور در دیدار با دادستان کل کشور عمان:

توسعه ارتباطات قضایی، لازمه تقویت روابط سیاسی و اقتصادی است/ یک محکوم عمانی در ایران مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گرفت/ اعلام امادگی دادستانی کل برای انتقال محکومان

تاریخ خبر: 06 مهر 1395   ساعت خبر: 14:46:37

به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور، حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشورمان در دیدار با دادستان کل عمان با اشاره به اینکه در بین کشورهای همسایه برای عمان ویژگی خاصی قائل هستیم، گفت:روابط بین دو کشور قابل قبول و رضایت بخش است و لازمه تقویت روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور، توسعه روابط قضایی است تا به انعقاد قرارداد نامه ‌ای همکاری بین دو کشور بینجامد.
وی با اشاره به مستقل بودن قوا در کشورمان تصریح کرد: ریاست قوه قضائیه را مقام معظم رهبری برای پنج سال انتخاب می‌کنند و کلیه تشکیلات قضایی و سازمان‌های وابسته تحت مدیریت شخص رییس قوه قضائیه است.
دادستان کل کشور با اشاره به جزئیات اقدامات دیوان عالی ایران، گفت: دادستان کل در ایران 70وظیفه را برعهده دارد و این وظایف در قانون تصریح شده است.
وی با بیان اینکه انتظار داریم ارتباطات دو کشور برای سایر کشورهای همسایه الگو باشد، تصریح کرد: ما در کشور بیش از ۴۵۰ دادستان داریم و یکی از وظایف دادستان کل کشور نظارت بر مجموعه دادستان‌ها و دادستانی و نظارت بر حقوق عامه است تا هرگونه تعدی را پیگیری و تعقیب کند.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری تصریح کرد: همچنین در شوراهای متعددی از جمله امنیتی، سیاسی، اقتصادی و آنچه که مرتبط با حقوق جامعه است دادستان کل کشور عضویت دارد. دادستان کل می‌تواند در خصوص احکامی که مغایر قوانین شرعی و قانونی است مراتب را به رییس قوه قضاییه اعلام کند.
 وی افزود: دادستان کل در مواردی که دعاوی بین المللی مطرح باشد موظف است آن را از طریق مجامع بین المللی پیگیری کند.
دادستان کل کشور ادامه داد: آشنایی کشور دوست و همسایه ما از نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران موجب می‌شود ما بتوانیم تبادل نظر و تجربیات بیشتری را داشته باشیم.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری در بخش دیگری از سخنان خود افزود: ما در داخل کشور با جرایم و آسیب‌هایی مواجهیم که این آسیب‌ها متاسفانه دامن گیر سایر کشورها نیز است و این امر نیازمند تعامل و همکاری است.
دادستان کل کشور با بیان اینکه یکی از بزرگترین آسیب‌هایی که کشور ما و جهان را تهدید می‌کند، مسئله مواد مخدر است، اظهارکرد: همسایگی کشور ما با کشور افغانستان که بیش از ۹۵ درصد مواد مخدر را تولید می‌کند برای ما مشکل بزرگی است. متاسفانه کشور ما به لحاظ موقعیت جغرافیایی محل ترانزیت مواد مخدر از افغانستان و حتی کشورهای اروپایی است. ما در راه مبارزه با این بلای خانمان سوز  شهدای بسیاری را داده‌ایم، ولی متاسفانه کشورهایی که هدف هستند در راستای مبارزه با مواد مخدر همکاری لازم را با ایران نداشته و ما را به لحاظ اجرای قانون در راه مبارزه با مواد مخدر مثلا مجازات اعدام در این جرایم محکوم و مرتب علیه ایران بیانیه صادر می‌کنند.
وی تصریح کرد: از جمله آسیب‌های جدی که نه تنها ایران بلکه بشریت و دنیای اسلام را مورد هدف قرار داده، مسئله فضای مجازی و کشاندن جوانان به سمت جرایمی است که با شرف انسانی در تضاد است.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری با بیان اینکه ایران برای مبارزه با این امر گام های بزرگی برداشته و در دادستانی کل کشور معاونتی مخصوص رصد همین فضاها داریم، خطاب به دادستان عمان گفت: ما اعتقاد راسخ داریم و به نظر می‌رسد شما نیز معتقد باشید که دنیای اسلام مواجه به تهدیدات جهانی خصوصا آمریکا است و رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند دنیای اسلام را دچار تفرقه و جدایی کند و ما متاسفانه می‌بینیم که آن‌ها چگونه میان کشورهای اسلامی تفرقه افکنی می‌کنند.

دادستان کل کشور با اشاره به تهدیدات استکبار جهانی برای جهان اسلام خاطرنشان کرد: شرایط این چنینی در دنیای اسلام و تکالیف شرعی و انسانی ما را موظف می‌کند دست اتحاد و هماهنگی و همکاری بیشتری را فارغ از اختلافات  سیاسی و مذهبی داشته باشیم و در مقابل دنیای کفر بایستیم تا دنیای اسلام به سمت همگرایی و وحدت برود.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به اینکه برای ما ایرانی بودن و غیرایرانی بودن در رعایت عدل اسلامی تفاوتی وجود ندارد، گفت: چنانچه در کشور ما یک شهروند ایرانی و یک تبعه خارجی مرتکب جرم شود از لحاظ نحوه برخورد و مجازات تفاوتی قائل نمی‌شویم.
وی ادامه داد: خوشبختانه برای ارتباطات حقوقی و قضایی بین کشورها می‌توانیم قراردادها و عقودی که بین کشورها متداول است منعقد کنیم که در این زمینه استرداد مجرمین، تبادل محکومین و استفاده از حقوقی که می‌تواند مورد توافق طرفین قرار گیرد، مورد توجه است.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری تصربح کرد: علاقه مندیم که در چارچوب قوانین و مقررات بین المللی و قوانین بین دو کشور مسائل حقوقی خود را حل و فصل کنیم.
وی ادامه داد: شما بیان کردید که تعداد 75 نفر از ایرانیان در کشور عمان محکوم هستند که ما انتظار داریم نسبت به شهروندان ایرانی که در این کشور مرتکب جرائم شده‌اند وارد مذاکره شده و اقداماتی نسبت به تبادل و یا مشمول عفو قرار گرفتن آن‌ها صورت گیرد.
دادستان کل کشور تصریح کرد: طی دو سال گذشته یک تبعه کشور عمان در ایران مرتکب جرم حمل و نگهداری یک کیلو هروئین شد و به حبس ابد محکوم گردید این درحالیست که در سال گذشته مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گرفت و به کشور عمان تحویل داده شد.
وی اظهار کرد: چنانچه برای شما مقدور باشد می‌توانیم برای کسانی که در کشور عمان محکوم به حبس ابد هستند، تقاضای بخشش داشته باشیم.اگرچه کسانی که دارای چنین محکومیت‌هایی هستند باید تحمل کیفر کنند، لیکن برای اینکه خانواده‌های آن‌ها از ملاقات این افراد محروم نباشند پیشنهاد ما این است که امکان انتقال آن‌ها طبق قوانین طرفین فراهم شود.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری تصریح کرد: ما علاقمند بودیم که دادستان عمان ملاقاتی نیز با ریاست قوه قضائیه داشته باشد لیکن متاسفانه ایشان عازم مسافرت هستند و پوزش طلبیدند که نتوانستند این ملاقات را انجام دهند؛ چراکه ما در تدارک یک مراسم سراسری برای کلیه دادستان‌ها در مشهد مقدس هستیم و مقدمات آن فراهم شده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در سال 92 پیش نویس استرداد مجرمین از طرف جمهوری اسلامی ایران امضا شد که ما منتظر امضای مقامات کشور عمان هستیم.امیدواریم که شما نیز این امر را از طریق وزارت امور خارجه خود پیگیری کنید، ما هم آمادگی کامل در راستای انتقال محکومین داریم.
در ادامه جلسه حسین بن علی بن زاهر الهلالی دادستان کل کشور عمان تصریح کرد: هر ساله حدود  ۴۵هزار پرونده قضایی داریم که دو سوم آن به دادستانی ارجاع می‌شود.
وی ادامه داد: ما از معتادین تعهد می‌گیریم که از مواد مخدر استفاده نکنند و این افراد را به دادگاه معرفی نمی‌کنیم.
دادستان کل کشور عمان تصریح کرد: بیشتر پرونده‌های ایرانیان در کشور عمان پرونده مواد مخدر و انتقال قاچاق افراد به صورت غیرقانونی است، هفتاد و پنج نفر محکوم شدند که احکام آن‌ها  از سوی دیوان عالی صادر شده است.
وی خاطرنشان کرد: دادستانی ایجاد دوایر تخصصی مثل اداره امور مواد مخدر،اموال عمومی،نوجوان،جرایم فروش اطلاعات و مسایل مرتبط را انجام می‌دهد و ما حدود 76 دادسرا داریم.
انتهای پیام/


نشانی مطلب در سایت دادستانی کل کشور:
http://dadsetani.ir/?page=news&id=64کلیه حقوق برای دادستانی کل کشور محفوظ است